Rodzaje uprawy uproszczonej

Techniki uprawy uproszczonej, określane również jako metody uprawy uproszczonej, to zabiegi rolnicze, których celem jest uproszczenie i optymalizacja uprawy roślin.

Uprawa pasowa: definicja i podstawy

Uprawa pasowa to technika rolnicza polegająca na uprawie gleby wyłącznie w rzędzie, w którym zostanie zasiana roślina. Ma ona wiele zalet, w tym oszczędność czasu i nakładów. Pozwala również chronić ż...

Uprawa ścierniska: prowadzona przez cały rok

Uprawa ścierniska to już nie tylko zabieg przykrycia słomy po żniwach. W nowoczesnym rolnictwie jest to szybko rozwijająca się technika stosowana przez cały rok, w celu przygotowania gleby do siewu, p...

Wybór siewu bezpośredniego

Siew bezpośredni to coś więcej niż technika, to kompleksowe podejście do płodozmianu i pewna wizja rolnictwa, której celem jest zachowanie struktury i żywotności gleby....

Uprawa uproszczona

Uprawa uproszczona jest pośrednim rozwiązaniem między orką a siewem bezpośrednim i jest częstym wyborem rolników. Przy zastosowaniu odpowiedniego siewnika, metoda ta chroni glebę i ogranicza obciążeni...

Uprawa uproszczona: od głębokiej uprawy bezorkowej do uprawy zerowej 

Metody uprawy uproszczonej obejmują techniki bezorkowe, od głębokiej uprawy bezorkowej po uprawę zerową. 

Głęboka uprawa bezorkowa, głębokie działanie bez odwracania gleby

Głęboka uprawa bezorkowa to technika, która umożliwia rolnikom uprawę gleby na głębokość od 15 do 30 cm bez jej odwracania. Gleba nie jest odwracana przez lemiesze pługa. Jej struktura jest odbudowywana za pomocą kultywatorów zębowych lub talerzowych, jednak nie ulega destabilizacji podczas przygotowania do siewu. Resztki pożniwne są częściowo zakopywane, a materia organiczna ulega rozkładowi w warstwie uprawnej. Metoda ta pozwala lepiej zachować bioróżnorodność gleby niż w przypadku orki. Co więcej, zapotrzebowanie na moc jest mniejsze, ponieważ maszyny są lżejsze i mają większe szerokości robocze. 

Maszyny KUHN z serii PERFORMER i CULTIMER zostały stworzone z myślą o tej technice uprawy.

OPTIMER XL at work

Odkryj naszą gamę

maszyn do uprawy uproszczonej gleby

Zobacz maszyny stworzone do uprawy uproszczonej

Spulchniacze gleby, rozluźnienie gleby bez mieszania jej warstw 

Głęboka uprawa bez użycia pługa może oznaczać użycie narzędzia z zębami rozluźniającymi glebę na głębokości 20-30 cm, bez mieszania warstw. Spulchniacze gleby zapewniają odbudowę struktury gleby i ochronę fauny. Wyrównują również glebę, aby zatrzymać wilgoć i uniknąć skutków suszy. Resztki pożniwne i materia organiczna pozostają na powierzchni, co ogranicza erozję i spływ powierzchniowy, wspomagając infiltrację wody i spowalniając wysychanie gleby. Gleba zachowuje optymalną strukturę dla wymiany gazów i wody w wyniku działania kapilarnego, a także dla ochrony korzeni i poprawy nośności.

Representative drawings of the DC soil loosener at work
Working angle of the shares of the KUHN DC soil loosener

Głębosze DC

Przeznaczone do spulchniania gleby z 4 do 6 zębami. Pracują na szerokości od 3 do 4 m i na głębokości 35 cm

Odkryj przyszłość z głęboszami DC

Szybkie i skuteczne przygotowanie gleby za pomocą płytkiej uprawy 

Płytka uprawa ma wiele cech wspólnych z głęboką uprawą bezorkową. Główne różnice to głębokość robocza (od 5 do 15 cm) i większa wydajność pracy maszyn do płytkiej uprawy, które pracują na dużych szerokościach. W tej metodzie gleba nie jest odwracana, ale resztki pożniwne zostają wymieszane i część z nich pozostawiona na powierzchni, aby ograniczyć erozję. W tej technice uprawy można stosować kompaktowe brony talerzowe. Narzędzia te mogą pracować z dużą intensywnością i prędkością, co idealnie sprawdza się podczas niszczenia okrywy roślinnej. Zębowe kultywatory ścierniskowe mogą być również używane do rozdrabiania wierzchniej warstwy gleby w ramach przygotowania do siewu. Techniki te są również przydatne w uprawie przedsiewnej. Pośrednia uprawa ścierniska na głębokości od 5 do 15 cm pozwala zasiać poplon pod koniec lata, jednocześnie niszcząc chwasty i przygotowując podłoże pod kolejną uprawę.

OPTIMER + 7503 equipped with 510 mm large notched discs for an optimal chopping up of crop residues

Do płytkiej uprawy

firma KUHN proponuje serię kompaktowych bron talerzowych OPTIMER oraz serię zębowych kultywatorów ścierniskowych PROLANDER

Zobacz kultywatory ścierniskowe KUHN

Uprawa pasowa polega na mechanicznej uprawie gleby wzdłuż linii wysiewu

Uprawa pasowa to technika, która posiada zalety uprawy zerowej, jednocześnie gwarantując skuteczny siew roślin. W tej metodzie uprawy uproszczonej, gleba jest obrabiana tylko w rzędzie wysiewu, a przestrzeń między rzędami pozostaje nietknięta. W rezultacie otrzymujemy podłoże siewne podobne do tego, jakie uzyskuje się przy stosowaniu metod konwencjonalnych, z resztkami pożniwnymi pozostawionymi w międzyrzędziach. Zwiększa się zawartość materii organicznej, a resztki pożniwne na powierzchni ograniczają erozję. Pas wysiewu nagrzewa się, zapewniając szybkie wschody siewek. Ta technika uprawy jest szczególnie dobrze przystosowana do upraw rzędowych, takich jak kukurydza, słonecznik, soja, sorgo, rzepak, czy burak cukrowy. 

STRIGER at work

Kultywator STRIGER 100 firmy KUHN

może przygotować od 4 do 12 rzędów wysiewu

Twój sukces dzięki uprawie pasowej

Techniki uprawy bezorkowej: uprawa zerowa

Siew zerowy lub siew bezpośrednio w mulcz oznacza siew bez jakiejkolwiek uprawy (bez odwracania gleby, bez spulchniania, bez przygotowania łoża siewnego). Nasiona są wysiewane bezpośrednio w podłoże. Fizyczne właściwości gleby wymagane do rozwoju upraw zależą wyłącznie od pogody i aktywności biologicznej (korzenie, zwierzęta, dżdżownice, mikroorganizmy), a trwała pokrywa glebowa pozwala je zachować. Metoda uprawy zerowej jest jednym z fundamentów rolnictwa konserwującego.

Aby pracować metodą uprawy zerowej, wymagany jest specjalny siewnik, który jest w stanie wysiewać na gołej glebie lub z okrywą roślinną.

Siewnik Aurock firmy KUHN jest wyposażony w przedni wał, który kładzie na płasko zielone i młode, lub duże zdrewniałe resztki pożniwne oraz przyspiesza ich rozkład. Nasiona są wtedy łatwo dostarczane na dno bruzdy.
 

Często zadawane pytania dotyczące technik uprawy uproszczonej

  • Zwalczanie chwastów jest głównym wyzwaniem, o którym należy pomyśleć rozpoczynając stosowanie uprawy uproszczonej.

  • Skracając czas pracy, metody uprawy uproszczonej dają rolnikom czas na optymalizację stosowania produktów fitosanitarnych i nawozów.

  • Drugim filarem rolnictwa konserwującego jest stosowanie dłuższych płodozmianów, które pomagają kontrolować rozwój chwastów i ograniczają występowanie chorób. Nie ma idealnej strategii płodozmianu. Planowanie płodozmianu powinno koncentrować się na głównych uprawach i ich kolejności.

    Ważne jest, aby dostosować technikę uprawy uproszczonej do terminów siewu, warunków glebowych i klimatycznych oraz gatunków uprawianych roślin.
    Podczas planowania upraw należy przestrzegać pewnych zasad. Na przykład, nie zaleca się wysiewania różnych gatunków roślin bobowatych po sobie, aby uniknąć przenawożenia, lub uprawiania dwóch zbóż, aby ograniczyć wschody niektórych chwastów.

    Niektóre skojarzenia upraw są korzystne ze względu na ich specyficzne właściwości. Gleba powinna być oceniana co roku w celu wybrania najbardziej odpowiednich metod uprawy uproszczonej. Na przykład mokra, gliniasta gleba może utrudniać korzystanie z siewnika lub brony z zębami.