Na czym polegają techniki uprawy uproszczonej?

PROLANDER cultivator

Głównym celem tych technik rolniczych jest poprawa struktury gleby przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów paliwa. Metody uprawy uproszczonej są również uważane za metody ochrony gleby, ponieważ zmniejszają jej zagęszczenie i chronią życie mikroorganizmów glebowych. Metody uprawy minimalnej są stosowane w przypadku różnych rodzajów upraw, takich jak zboża, warzywa, owoce i rośliny paszowe.

Ochrona gleby z wykorzystaniem metod uprawy uproszczonej

Głównym celem tych technik rolniczych jest poprawa struktury gleby przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów paliwa. Metody uprawy uproszczonej są również uważane za metody ochrony gleby, ponieważ zmniejszają jej zagęszczenie i chronią życie mikroorganizmów glebowych. Metody uprawy minimalnej są stosowane w przypadku różnych rodzajów upraw, takich jak zboża, warzywa, owoce i rośliny paszowe.

Oszczędzaj czas i zmniejsz zużycie paliwa

Przez stulecia rolnicy orali pola, aby przygotować glebę do siewu. Głębokie odwracanie gleby umożliwiało zakopanie nasion z poprzedniej uprawy lub nasion chwastów, aby zapobiec ich kiełkowaniu i hamowaniu wzrostu nowej uprawy.

Wraz ze wzrostem kosztów paliwa w latach 70-tych i spadkiem cen zbóż w latach 90-tych ubiegłego wieku, na pierwszy plan wysunęły się metody uprawy bez użycia pługa! W tamtym czasie głównym celem było ograniczenie kosztów mechanizacji i robocizny. Teraz głównym celem jest obniżenie kosztów siewu poprzez stosowanie większych maszyn, które są mniej energochłonne i pozwalają ograniczyć liczbę przejazdów (mniejsza emisja gazów cieplarnianych) w celu przygotowania gleby do siewu.

"Podstawową zaletą uprawy uproszczonej dla rolnika jest oszczędność czasu: różnica między orką na szerokości 2,20 m, a użyciem kultywatora z zębami do uprawy minimalnej o szerokości 3 m, to oszczędność czasu rzędu 30%" - podkreśla Jérôme Griffon, menedżer produktu w firmie KUHN. 

Nie mieszaj warstw gleby

Koncepcja uprawy uproszczonej polega na tym, aby nie mieszać warstw gleby. Metoda uprawy minimalnej musi uwzględniać charakter gleby, a także wszelkie występujące trudności. Konieczne jest zbadanie gleby przed zastosowaniem metod uprawy uproszczonej, aby określić cele (odbudowa struktury gleby, napowietrzenie, przygotowanie łoża siewnego) oraz dostosować metodę i maszynę do zabiegów powierzchniowych lub głębszych. Metody uprawy minimalnej przyczyniają się również do przeciwdziałania erozji poprzez pozostawianie resztek roślinnych na polu. Takie zabiegi wymagają narzędzi wyposażonych w zęby, talerze, a nawet spulchniaczy gleby. Wybór odpowiednich narzędzi jest szeroki i obejmuje techniki przygotowania gleby od głębokiej uprawy bezorkowej po uprawę zerową, która polega na siewie bez przygotowania gleby.

a tractor picking through a green field

Agronomia na pierwszym planie

Przejście na metody uprawy minimalnej stawia agronomię jako podstawę rolnictwa, przyczyniając się do poprawy struktury gleby (więcej materii organicznej w górnych warstwach) i stworzenie korzystnego środowiska dla żywych organizmów (ochrona dżdżownic). Te techniki uprawy wymagają jednak przemyślenia sposobu postępowania z chwastami i resztkami roślinnymi z poprzednich upraw, co może stanowić wyzwanie. W rzeczywistości przy uproszczonej uprawie bank nasion pozostaje na powierzchni, a chwasty rozwijają się łatwiej. Dlatego stosując metody uprawy minimalnej należy pamiętać o dłuższym płodozmianie, który pozwoli przerwać cykl życiowy chwastów. Podobnie jak w przypadku uprawy płużnej, do ochrony upraw często konieczne jest stosowanie chemicznych środków herbicydowych wraz z produktami fitosanitarnymi.

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie metod uprawy uproszczonej wymaga ponownego przemyślenia całego systemu upraw pod kątem przygotowania łoża siewnego w sposób zapewniający ochronę gleby. Techniki te są niezbędnym krokiem na drodze do rolnictwa konserwującego, podobnie jak płodozmian i trwała okrywa gleby. Celem jest przygotowanie łoża siewnego przy jednoczesnej ochronie struktury gleby i życia biologicznego.