Wpływ uproszczonych metod uprawy na środowisko

Flowers in the field with a blue sky

Poprzez zachowanie struktury gleby, metody uprawy uproszczonej przyczyniają się do poprawy życia w glebie i gospodarki wodnej, a także do zwiększenia bioróżnorodności i magazynowania dwutlenku węgla. Jednak wszystkie te korzyści dla środowiska należy rozważyć w obliczu konieczności stosowania produktów chemicznych do zwalczania chwastów.

Zachowana zostaje struktura gleby, która zawiera więcej materii organicznej

Metody bezorkowe i uprawa uproszczona ograniczają naruszenie gleby w górnych 40 centymetrach, co prowadzi do podniesienia jej naturalnej żyzności.

Dzięki długotrwałemu stosowaniu metod bezorkowych, zawartość materii organicznej w glebie może wzrosnąć o 25-50% (źródło, AgroLeague). Co ważniejsze, jak podkreślono w trwającym 47 lat badaniu porównawczym prowadzonym przez Arvalis na terenie Boigneville (91) we Francji, rozmieszczenie materii organicznej jest inne w zależności od tego, czy stosowane są techniki płytkiej uprawy, czy siewu bezpośredniego. Metody uprawy bezorkowej zwiększają zawartość węgla w wierzchniej warstwie gleby (0-10 cm) i zmniejszają jego zawartość w głębszych warstwach (10-33 cm).

Lepsza gospodarka wodna i mniejsze ryzyko erozji

Koncentracja materii organicznej na powierzchni zapewnia korzyści, takie jak ograniczenie wymywania, spływu powierzchniowego wody i erozji. Ponieważ struktura gleby zostaje zachowana dzięki zastosowaniu technik bezorkowych, woda deszczowa lepiej przenika do gleby i zwiększa jej zapas dla roślin. Ogólnie rzecz biorąc, poprawa struktury gleby pozwala na lepszy rozwój korzeni i optymalne odżywianie upraw. 

cover crop reducing soil erosion and water run-off

W jaki sposób metody uprawy uproszczonej poprawiają strukturę gleby? 

  • Zabiegi mechaniczne, takie jak stosowanie spulchniaczy gleby, rozluźniają glebę bez mieszania jej warstw. Rozluźnianie gleby sprawia, że staje się ona porowata, co wspomaga rozwój korzeni i wymianę gazów,
  • Techniki uprawy minimalnej ograniczają liczbę przejazdów maszynami rolniczymi, zmniejszając zagęszczenie gleby, w szczególności eliminując podeszwę płużną,
  • Uprawa uproszczona połączona z okrywą roślinną o korzeniach palowych sprawia, że gleba jest bardziej porowata.
     

Przywrócona aktywność biologiczna

Odwracanie gleby wpływa negatywnie na jej bioróżnorodność. Rezygnacja z pługa pozwala zwiększyć zawartość materii organicznej w wierzchniej warstwie gleby, co pobudza aktywność biologiczną. Owady i dżdżownice sprzyjają drenażowi, rozwojowi korzeni, spulchnianiu i napowietrzaniu gleby. Ponadto, mikroorganizmy biorą udział w obiegu węgla i azotu oraz mineralizacji, a grzyby, w tym grzybnia, przetwarzają składniki odżywcze i węgiel.

a pair of hands holding rich, dark soil with purple earthworms in an outdoor setting

Dżdżownice nie lubią zaoranej gleby

Uprawa gleby przeszkadza dżdżownicom i niszczy ich korytarze, szczególnie jesienią podczas rozmnażania. Stopień wpływu na dżdżownice zależy od klasy: najbardziej dotknięte są epigeiczne gatunki dżdżownic, które żyją na powierzchni (1-5 cm), podczas gdy żyjące głębiej endogeniczne gatunki dżdżownic są mniej dotknięte.

Wady stosowania środków ochrony roślin w zwalczaniu chwastów i szkodników

Pomimo wielu korzyści środowiskowych wynikających ze stosowania metod uprawy uproszczonej należy wziąć pod uwagę walkę z chwastami i stosowanie herbicydów, ponieważ w przypadku tych metod uprawy dochodzi do większego wzrostu chwastów. Zamiast stosowania środków ochrony roślin, rolnicy mogą rozważyć wprowadzenie rozwiązania alternatywnego do zabiegów chemicznych, polegającego na utrzymywaniu gleby pokrytej mulczem przez cały rok. Niestety, może to być trudne do wdrożenia w przypadku upraw takich jak kukurydza ze względu na tworzenie sprzyjającego środowiska dla szkodników, takich jak ślimaki, które również należy zwalczać.