Zmniejszenie śladu węglowego
Coraz więcej rolników zobowiązuje się do zmniejszenia swojego śladu węglowego (emisji dwutlenku węgla w gospodarstwie mlecznym itp.) poprzez ograniczenie zużycia produktów ropopochodnych. Samojezdny wóz paszowy wpisuje się w te założenia, ponieważ zmniejsza całkowite zużycie paliwa. Do karmienia całego stada wykorzystywany jest tylko jeden silnik.
Samojezdny wóz paszowy a zaczepiany wóz paszowy
Porównanie samojezdnego wozu paszowego i zaczepianego wozu paszowego w gospodarstwie hodującym 120 krów mlecznych.
Rozwiązanie 1: Zaczepiany wóz paszowy i ładowarką teleskopową.
Zaczepiany wóz paszowy wymaga ciągnika i sprzętu do załadunku maszyny. Przykład zastosowania wozu paszowego o pojemności zbiornika 18 m3 z pionowym, dwuślimakowym systemem mieszania, amortyzowany przez 7 lat. Rolnik miesza 3 razy dziennie, pracując 444 godziny rocznie.
Rozwiązanie 2: Samojezdny wóz paszowy z pionowym ślimakiem.
Samojezdny wóz paszowy nie wymaga żadnej innej maszyny do codziennej pracy. Przykład zastosowania samojezdnego wozu paszowego SPV POWER 15.1 DL z jednym pionowym ślimakiem.
W sytuacji opisanej powyżej (120 krów mlecznych), samojezdny wóz paszowy ma o 24% niższe koszty operacyjne.
Koszty operacyjne
Im więcej mieszanek wytwarza samojezdny wóz paszowy, tym większa jest jego wartość pod względem kosztów operacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że oszczędzasz dzienny czas pracy, który jest czynnikiem przy obliczaniu dziennych kosztów. Wraz ze wzrostem liczby mieszanek rośnie różnica w czasie wymaganym do przygotowania porcji.
Uproszczone prace serwisowe
Tylko jeden silnik spalinowy do wykonywania wszystkich codziennych zadań związanych z karmieniem w porównaniu do dwóch w przypadku konwencjonalnego systemu (wóz paszowy zaczepiany + ciągnik + ładowarka teleskopowa). Z punktu widzenia obsługi serwisowej, wszystkie niezbędne czynności konserwacyjne są wykonywane na jednej maszynie.
Mniej codziennych operacji w przypadku samojezdnego wozu paszowego
Porównując codzienne operacje rozwiązania „wóz paszowy ciągniony + ciągnik + ładowarka teleskopowa” z rozwiązaniem „samojezdny wóz paszowy”, dzienna oszczędność czasu wynosi od 8 do 10 minut na każdą wymieszaną porcję. Stosowanie tej maszyny rolniczej znacznie usprawnia pracę i zapewnia większą wydajność.
Wyposażenie samojezdnego wozu paszowego
Samojezdny wóz paszowy jest wyposażony tak, aby w pełni wykorzystać możliwości precyzyjnego ważenia.
Jednostka ważąca w kabinie
Dzięki jednostce ważącej umieszczonej w kabinie można na pierwszy rzut oka sprawdzić ilość składników w dawce podczas fazy załadunku. Można zatrzymać załadunek składników dokładnie wtedy, gdy zostanie osiągnięta zaprogramowana ilość. W porównaniu z załadunkiem przy pomocy ładowarki jest to dużo dokładniejsze rozwiązanie.
Porcja jest stała, a w korycie pozostaje mniej resztek.