Oszczędność paliwa dzięki uprawie uproszczonej

fuel saving with minimum tillage

Zmniejszając liczbę zabiegów uprawowych, metody uprawy uproszczonej ograniczają czas pracy i zapotrzebowanie na moc. Korzyści w zakresie redukcji kosztów.
Stosując techniki uprawy uproszczonej gleba jest przygotowywana do siewu bez użycia pługa, z zastosowaniem płytkich metod uprawy. Mniejsza liczba zabiegów i mniejsze wymagania względem mocy pociągowej mają bezpośredni wpływ na czas pracy i zużycie paliwa. Według szacunków Arvalis koszty mechanizacji i pracy stanowią około 45% całkowitych kosztów gospodarstwa rolnego. W związku z tym ich zmniejszenie ma bezpośredni wpływ na zysk.

Mniej czasu, mniej paliwa

Istotną zaletą rezygnacji z pługa jest skrócenie czasu pracy. Uprawa ścierniska jest dwa razy szybsza niż orka. 
Uprawa bezorkowa znacznie skraca czas pracy, przynosząc oszczędności od 30 do 50%. Arvalis szacuje, że całkowity czas pracy związany z siewem pszenicy skraca się z 4 godzin przy zastosowaniu pługa do 2,5 godziny przy uprawie bezorkowej. Podane wyniki są średnimi z 10 lat, a powierzchnia uprawy z wykorzystaniem tych maszyn to 120 ha.1

Izba Rolnicza w Bretanii we Francji obliczyła czas potrzebny, aby zasiać kukurydzę: dwie i pół godziny w przypadku użycia pługa, półtorej godziny w przypadku płytkiej uprawy uproszczonej i trzy kwadranse w przypadku uprawy zerowej. Choć mniej czasu spędza się w ciągniku, trzeba go poświęcić na uważne obserwowanie pól. 

 

Zmiana praktyk uprawy ma również wpływ na zużycie paliwa: skrócenie czasu pracy i mniejsze zapotrzebowanie na moc wyraźnie obniżają rachunki.
 

planting maize using minimum tillage techniques

Według Izby Rolniczej w Bretanii we Francji, na obsianie hektara pszenicy po orce potrzeba 30 litrów paliwa, przy płytkiej uprawie uproszczonej 22 litry, a przy uprawie zerowej zaledwie 5 litrów. Różnica jest jeszcze większa dla hektara kukurydzy: 40 litrów w przypadku orki, 20 litrów przy płytkiej uprawie i mniej niż 10 litrów w przypadku uprawy zerowej.

Ma to bezpośredni wpływ na koszty siewu. Metody uprawy uproszczonej redukują koszty o 30%, a uprawa zerowa o 40-50%. Według szacunków Izby Rolniczej w Bretanii, koszt siewu pszenicy wynosi około 80 euro/ha przy zastosowaniu pługa i 65 euro/ha przy płytkiej uprawie (uprawa uproszczona). Koszt siewu kukurydzy wynosi około 120 EUR/ha, gdy pole jest zaorane, natomiast w przypadku uprawy uproszczonej jest to 75 EUR/ha.

Pozytywne wyniki ekonomiczne

Uprawa uproszczona obniża koszty siewu, ale czy rzeczywiście tak jest, jeśli weźmie się pod uwagę nakłady i plony?

Uproszczenie technik siewu może negatywnie wpłynąć na plony. Badanie porównawcze przeprowadzone przez Arvalis w europejskich gospodarstwach rolnych wykazało różnicę w plonach wynoszącą 7,3% między poletkami zaoranymi a poletkami uprawianymi bez orki. Jednak w dłuższej perspektywie czasu, porównanie poletek pokazuje, że po kilku latach różnica w plonach między orką, uprawą minimalną i uprawą zerową jest niewielka. Wynika to z pozytywnego wpływu metod bezorkowych na życie w glebie i retencję wody, które rekompensują możliwą gorszą jakość siewu.

Po około dziesięciu latach prób instytut Arvalis doszła do wniosku, że zysk netto jest zbliżony dla poszczególnych technik uprawy, ponieważ niższe koszty mechanizacji w przypadku uprawy zerowej są równoważone przez wyższe koszty operacyjne, zwłaszcza koszty zwalczania chwastów.

Źródło:
1 https://www.arvalis.fr/infos-techniques/les-economies-de-charges-la-cle