Maszyny do mechanicznego zwalczania chwastów

Firma KUHN rozszerza swoją ofertę maszyn do pielęgnacji upraw o mechaniczne narzędzia do odchwaszczania, uzupełniając tym samym dotychczasowe rozwiązania do płytkiej uprawy gleby i usuwania chwastów za pomocą środków chemicznych: pielniki ROWLINER i brony chwastowniki TINELINER. Coraz bardziej przemyślane i kontrolowane stosowanie pestycydów skłania rolników do poszukiwania alternatywnych sposobów zwalczania chwastów i pielęgnacji upraw polowych.

Pielnik do upraw w międzyrzędziach

Pielnik jest niezbędnym narzędziem do mechanicznego pielenia upraw rzędowych. Jego skuteczność polega na możliwości pracy między rzędami 45/50 cm lub 75/80 cm, eliminując chwasty i chroniąc uprawiane rośliny. Dzięki zębom brona chwastownik może być dostosowana do różnych rodzajów gleby i upraw, umożliwiając precyzyjne usuwanie chwastów i oszczędzając czas i energię rolników.

Przeczytaj więcej

    • ROWLINER pielnik do upraw w miedzyrzędziach

      ROWLINER

      Pielniki mechaniczne przeznaczone do upraw rzędowych, w wersjach od 6 do 12 rzędów.

Brona chwastownik

Chwastowniki TINELINER są przystosowane przede wszystkim do pielenia upraw, takich jak zboża i młodych upraw rzędowych, zwłaszcza przed wschodami siewek. Ta seria jest dostępna w szerokościach roboczych 6,00, 9,00 i 12,00 metrów.

Przeczytaj więcej

    • Brona chwastownik

      TINELINER

      Chwastowniki zaprojektowane do pielenia upraw rzędowych

Co to jest pielenie mechaniczne?

Pielenie mechaniczne to metoda szeroko stosowana w rolnictwie ekologicznym w celu ograniczenia ryzyka ponownego kiełkowania chwastów na powierzchni gleby. Metoda ta polega na użyciu narzędzi mechanicznych, takich jak pielniki, brony chwastownik lub brony obrotowe. Pielenie mechaniczne jest bardzo ważne w gospodarstwach ekologicznych.

Zalety mechanicznego zwalczania chwastów:

- Niszczenie chwastów w celu ograniczenia ich konkurencji z głównymi uprawami o światło, wodę, składniki odżywcze i przestrzeń oraz zminimalizowania ich wpływu na utrzymanie upraw i zbiory (zmniejszenie plonów, zanieczyszczenie, trudności ze zbiorem itp.)

- Napowietrzanie gleby i rozbijanie twardej gleby po obfitych opadach deszczu.

- Ograniczenie lub nawet wyeliminowanie stosowania środków chemicznych (takich jak herbicydy), co jest dźwignią ochrony darni i bioróżnorodności.

 

Mechaniczne techniki pielenia

Pielenie i jego pozytywny wpływ na uprawy

Pielenie to wysoce skuteczna metoda mechanicznego zwalczania chwastów. Pielnik jest podstawowym narzędziem do pielenia upraw w rzędach. Dobrze przemyślane przejazdy maszyną umożliwiają :

- Kontrolować chwasty w wystarczającym stopniu, aby uprawy nie konkurowały z nimi.

- Rozbicie skorupy gleby.

- Napowietrzenie gleby, a tym samym pobudzenie wzrostu korzeni.

- Poprawić wchłanianie  oraz ograniczyć jej parowanie wody.

Uprawiona gleba szybciej się nagrzewa, umożliwiając roślinom szybszy wzrost na wiosnę.

Pielenie z wykorzystaniem bron i jego pozytywny wpływ na uprawy

Inną wysoce skuteczną mechaniczną techniką odchwaszczania jest bronowanie. Brona chwastownik , ze swoim wydajnym sposobem pracy, jest niezbędna do zrównoważonego zarządzania, zarówno konwencjonalnego, jak i ekologicznego. Korzyści płynące ze stosowania brony chwastownik  wykraczają daleko poza zwykłe mechaniczne zwalczanie chwastów:

- Istotnymi korzyściami są napowietrzenie gleby, regulacja wilgotności i wzrost łodyg.

- Uwalnianie azotu, które sprzyja wyższym plonom.

 

Pielenie po wschodach upraw

Zasadniczo termin odchwaszczania zbóż, roślin strączkowych, kukurydzy i ziemniaków zależy od natężenia występowania chwastów i struktury gleby (np. skorupy). Chwasty należy zwalczać natychmiast, przed wschodami rośliny uprawnej (stadium liścieni). Okres między wschodami a fazą 2 liści to czas, w którym w zbożach nie powinny być zwalczane chwasty.

 

Właściwa gleba do zwalczania chwastów:

- Zboża jare: około 2 do 5 dni po siewie, po uprzednim zwiększeniu głębokości siewu;

- Kukurydza: około 3 do 7 dni po siewie, siew na głębokość 6 do 7 cm;

- Soja: około 3 do 5 dni po siewie, siać na głębokości od 3 do 5 cm;

- Fasola: około 6-10 dni po wysiewie, możliwe agresywne odchwaszczanie, jeśli nasiona są umieszczone wystarczająco głęboko;

- Buraki cukrowe: około 2 do 3 dni po siewie, przestrzegając głębokości siewu;

- Ziemniaki: odchwaszczanie „w ciemno” około 2 do 5 dni po siewie; należy uważać, aby „odchwaszczać” boki redliny  .

 

Co to jest skuteczne odchwaszczanie?

- 50-70% niszczenia chwastów przez pielenie polega na zakopywaniu chwastów w fazie liścieni, a 30-50% na wyrywaniu. Zwiększenie prędkości roboczej pozwala na usunięcie większej ilości chwastów . Należy jednak upewnić się, że uprawa jest chroniona, aby jej nie uszkodzić. Skuteczne zwalczanie chwastów to nie tylko kwestia prawidłowej regulacji maszyny; należy również wybrać odpowiednie okno interwencji.

- Sukces mechanicznego odchwaszczania zależy od stanu gleby, stadium chwastów, stadium uprawy i warunków pogodowych. Ważne jest, aby przestrzegać warunków, w których przeprowadzane jest pielenie, unikając zamarzniętej lub nadmiernie mokrej gleby i sprzyjając suchym warunkom pogodowym w dniach następujących po pieleniu.

 

Trzy mechaniczne narzędzia do pielenia: brona chwastownik, pielnik 

Główne narzędzia do mechanicznego pielenia firmy KUHN to chwastownik TINELINER, pielnik ROWLINER, a wkrótce także pielnik rotacyjny STARLINER.

Wybór narzędzia zależy od rodzaju gleby i upraw, które mają być odchwaszczane.

Chwastownik TINELINER

Brona chwastownik przeznaczona do upraw wysiewanych w rzędach.

Chwastowniki TINELINER są dostępne w szerokościach roboczych 6, 9 i 12 m i są specjalnie zaprojektowane do odchwaszczania zasianych upraw.

Pracują na głębokości roboczej około 2 cm, niezależnie od rzędów upraw. Elastyczne zęby wibrują, gdy narzędzie porusza się do przodu, wyrywając chwasty poprzez wibracje i uderzenia. Maszyna może być używana na całej powierzchni pola. Zakrzywione zęby są bardziej agresywne, ale mniej nadają się do bardzo kamienistych gleb.

Pielnik ROWLINER

Pielnik do upraw rzędowych.

Pielnik jest niezbędnym narzędziem rolniczym do mechanicznego pielenia upraw rzędowych. Jego skuteczność polega na zdolności do pracy między rzędami 45/50 cm lub 75/80 cm, eliminując chwasty i chroniąc uprawiane rośliny. Dzięki zębom pielnik można dostosować do różnych rodzajów gleby i upraw, umożliwiając precyzyjne usuwanie chwastów i oszczędzając czas i energię rolników. Przyczynia się też do pielęgnacji pól uprawnych. 

Maszyna jest wyposażona w opcjonalny pielnik palcowy z dwiema obracającymi się gumowymi gwiazdami, które pracują tak blisko, jak to możliwe, a nawet w rzędzie roślin i mogą być stosowane w prawie wszystkich uprawach. Pracują one w rzędzie między rośliną uprawną w celu rozbicia skorupy glebowej. Umożliwia to przykrycie lub wyrwanie chwastów, które są jeszcze w stadium młodocianym, pozwalając im wyschnąć na powierzchni. Precyzyjna regulacja jest jednak niezbędna do skutecznego użytkowania, aby nie uszkodzić głównej uprawy.

Pielnik jest również wyposażona w redliczki , które ścinają i rozluźniają korzenie chwastów i mogą zakopywać młode chwasty, podnosząc glebę do rzędu.

 

dealer finder map for KPL