Metody uprawy bezorkowej wymagają dostosowania narzędzi uprawowych i siewnych do pracy w obecności resztek roślinnych. Co wybrać, zęby czy talerze?
Uprawa uproszczona to termin ogólny, który obejmuje wiele różnych metod rolniczych. Wspólnym mianownikiem jest rezygnacja z pługa. Aby przygotować pole do siewu, przeprowadza się płytką uprawę na głębokości od 5 do 10 cm. Intensywność uprawy może być różna, obejmować całe pole lub tylko pas wysiewu (uprawa pasowa). Można ją nawet całkowicie wyeliminować w przypadku uprawy zerowej.
Przygotowanie pola
Pierwszym krokiem w zarządzaniu uprawami jest przygotowanie łoża siewnego. W przypadku upraw wiosennych należy zlikwidować okrywę roślinną. Do zniszczenia gatunków odpornych na mróz może wystarczyć przejazd wałem po przymrozkach. Aby zniszczyć inne gatunki lub po łagodnej pogodzie, ugniatanie wałem osłabia roślinę okrywową. Możliwe jest również użycie wału tnącego, który przyspiesza rozkład poprzez zwiększenie uszkodzeń roślin, szczególnie podczas łagodnych zim lub gdy pokrywa glebowa jest słabo rozwinięta.
Do płytkiej uprawy gleby można użyć kultywatora z zębami pracującymi w rozstawie od 5 do 15 cm. Kultywator jest w stanie poradzić sobie z dużymi ilościami resztek pożniwnych, zapewniając uzyskanie drobnoziarnistej gleby na powierzchni i ograniczając występowanie brył, co jest niezbędne dla uprawy przedsiewnej, a później siewu. W przypadku głębszej pracy można użyć kultywatora wyposażonego w zęby i talerze do uprawy gleby na głębokość do 35 cm.
Do zagospodarowania resztek pożniwnych i poplonów idealny jest kultywator ścierniskowy wyposażony w zęby lub talerze. Kultywatory ścierniskowe z zębami sprawdzają się na polach wymagających głębszej uprawy. Głęboka uprawa jest idealna do wyciągania chwastów z palowymi systemami korzeniowymi. Głęboka uprawa wymaga jednak większej mocy. Zęby mogą również zapychać się przy dużych ilościach resztek.
Kompaktowe brony talerzowe pracują szybciej i płycej na głębokości od 3 do 10 cm. Doskonale nadają się do mechanicznego zwalczania chwastów. Mieszają glebę i resztki roślinne oraz skutecznie niszczą chwasty. Należy uważać na rozmazywanie gleby w wilgotnych warunkach. Kompaktowe brony talerzowe nie są zalecane na kamienistych podłożach lub w przypadku dużej ilości roślin wieloletnich (ryzyko wtórnego zachwaszczenia).
Siew
Siewniki zębowe są znane ze swojej wszechstronności oraz możliwości zastosowania w każdych warunkach glebowych i klimatycznych, co gwarantuje dobre wschody siewek. Są one przystosowane do siewu w mulcz i są w stanie pracować w wilgotnych warunkach bez ryzyka rozmazywania. Mieszanie gleby przyspiesza mineralizację, ale także wschody chwastów. Zęby mogą zapychać się w przypadku dużej ilości resztek roślinnych.
Siewniki talerzowe w mniejszym stopniu naruszają glebę, co ogranicza wschody chwastów. Talerze ułatwiają pracę, gdy na polu znajduje się dużo resztek pożniwnych, na przykład w przypadku uprawy zerowej. Dzięki nim można łatwiej kontrolować głębokość siewu. Siewniki te wymagają zazwyczaj mniejszej siły uciągu. Należy uważać na rozmazywanie gleby w wilgotnych warunkach.
Sprawdź inne strony na ten sam temat
- Rodzaje uprawy uproszczonej
- Efekty bezorkowych technik uprawy uproszczonej w porównaniu z uprawą płużną
- Wpływ uproszczonych metod uprawy na środowisko
- Oszczędność paliwa dzięki uprawie uproszczonej
- Jak można zapobiegać erozji gleby?
- Uprawa uproszczona w rolnictwie ekologicznym
- Na czym polegają techniki uprawy uproszczonej?