Rodzaje uprawy uproszczonej
Techniki uprawy uproszczonej, określane również jako metody uprawy minimalnej, to zabiegi rolnicze, których celem jest uproszczenie i optymalizacja uprawy roślin....
Uprawa minimalna lub uprawa uproszczona to uprawa gleby przy użyciu metod mechanicznych innych niż orka, która ma na celu ograniczenia ingerencji w glebę. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność, a na rynku pojawiają się nowe maszyny zaprojektowane specjalnie do uprawy uproszczonej. Firma KUHN oferuje szeroką gamę maszyn do uprawy minimalnej, w tym wiodące na rynku siewniki i maszyny uprawowe.
Wykorzystanie ciężkich, zużywających duże ilości paliwa maszyn do orki i przygotowania gleby pod nową uprawę można znacznie ograniczyć, stosując metody uprawy minimalnej. Zmniejszy to koszty pracy i paliwa, czas pracy operatora i emisję gazów cieplarnianych związanych z uprawą. Z roku na rok korzyści te będą rosły, a wiele gospodarstw będzie w stanie ponownie zainwestować zaoszczędzone pieniądze w nowe wyposażenie, aby jeszcze bardziej poprawić stan gleby. Mówiąc prościej, im mniejsza ingerencja w glebę, tym większe są te korzyści.
Uprawa uproszczona polega na spłyceniu zabiegów uprawowych, do głębokości zaledwie 15 cm i bez odwracania gleby. Dzięki ograniczeniu liczby przejazdów uprawowych, metoda ta pozwala na poprawę struktury gleby. W ten sposób, w połączeniu ze stosowaniem lżejszych zabiegów uprawowych, z wykorzystaniem zębów i talerzy zamiast pługów i bron wirnikowych, można znacząco poprawić stan gleby.
Poprzez poprawę kondycji gleby, uprawa minimalna może z czasem przyspieszyć rozwój roślin, jednocześnie ograniczając niszczenie struktury gleby. Brak odwracania gleby powoduje, że w glebie zatrzymywana jest wilgoć, zmniejsza się ryzyko spływu powierzchniowego i teren jest lepiej chroniony przed powodziami i suszą.
Uprawa minimalna i dostosowanie systemu w gospodarstwie rolnym może pomóc zatrzymać składniki odżywcze w glebie. Poprawi to zarówno stan gleby, jak i ograniczy zapotrzebowanie na nawóz dzięki zatrzymaniu większej ilości materii organicznej w glebie i poprawie jej jakości. Dodatkową korzyścią jest to, że dżdżownice i inne organizmy, które pomagają poprawić żyzność i strukturę gleby, będą w mniejszym stopniu dotknięte uprawą uproszczoną. Pomoże to zwiększyć ich liczbę i zregenerować zasoby gleby.
Uprawa uproszczona jest odpowiednia dla większości gleb, ale najlepiej sprawdza się na glebach suchszych, bardziej stabilnych i przepuszczalnych. Trudniej jest wdrożyć system uprawy minimalnej na glebach lekkich, które mają słabszą strukturę. Uprawa minimalna jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku podsiewu użytków zielonych i siewu popularnych roślin uprawnych, takich jak zboża, rzepak i rośliny okrywowe.
Może być również stosowana w uprawie roślin takich jak fasola i buraki cukrowe. Uprawa uproszczona może być łączona z uprawą pasową, uprawą konserwującą lub wysiewem poplonów, w celu poprawy stanu gleby i zwiększenia plonów.
Uprawa minimalna doskonale nadaje się dla gleb podatnych na zagęszczanie, takich jak bardzo ciężkie gleby gliniaste. Może też okazać się korzystna w przypadku lekkich gleb piaszczystych, na których zmniejsza spływ wody. W przypadku uprawy uproszczonej chodzi o to, aby nie schodzić głębiej niż 15 cm i nie odwracać gleby. Przed rozpoczęciem uprawy zerowej lub minimalnej, a także w trakcie zmianowania może być konieczne zmniejszenie zagęszczenia gleby.
Aby zwiększyć skuteczność zwalczania chwastów, po zbiorze należy wykonać lekką uprawę, która zapewni wilgotne łoże siewne. Będzie to sprzyjać kiełkowaniu chwastów, które można opryskać przed siewem.
Po wprowadzeniu systemu uprawy minimalnej przez pierwsze 3 lata plony mogą czasem spadać. Zwykle jednak plony wracają do normy wraz z poprawą stanu gleby.
Resztki pożniwne zatrzymują w glebie azot, który jest niezbędny do wzrostu upraw. Może to spowodować tymczasowe opóźnienie ich wzrostu. Z czasem mikroorganizmy glebowe dostosują się do panujących warunków, dzięki czemu azot będzie mógł być skuteczniej wchłaniany przez rośliny. To pomoże uprawom szybciej się rozwijać.
Pomocnym rozwiązaniem może być równomierne rozprowadzenie rozdrobnionej słomy na polu za pomocą zgrzebła. Powszechne jest również stosowanie niewielkiej ilości nawozu w uprawach jarych. Nie zaleca się stosowania tego rozwiązania w uprawach jesiennych, ponieważ istnieje większe ryzyko zanieczyszczenia wody nawozami (wymywanie).
Zwalczanie chwastów, szkodników i chorób może być trudniejsze w systemie uprawy uproszczonej. Można poprawić skuteczność działań regulujących zachwaszczenie poprzez zwiększenie dawki wysiewu, płodozmian, stosowanie roślin okrywowych, które również poprawią stan gleby, a także stosowanie nieselektywnych herbicydów przed siewem.
System uprawy minimalnej może ograniczyć ugniatanie gleby, zużycie paliwa, czas pracy operatora i zapotrzebowanie na nawozy. Poprawia również kondycję gleby, pomagając w odbudowie jej struktury. Jednak kluczowe znaczenie mają tu odpowiednie maszyny, dlatego wykorzystanie specjalnie zaprojektowanych maszyn uprawowych i siewników jest jedynym sposobem na osiągnięcie sukcesu w uprawie uproszczonej. Aby uzyskać pomoc i poradę, skontaktuj się z KUHN już dziś.
Firma KUHN oferuje doradztwo i możliwość przeprowadzenia pokazów w gospodarstwie, aby pomóc we wdrożeniu systemu uprawy minimalnej. Nasze siewniki oraz maszyny do uprawy uproszczonej zostały zaprojektowane specjalne z myślą o ułatwieniu gospodarstwom rolnym w przejściu na system uprawy uproszczonej. Oferujemy siewniki zawieszane i zaczepiane, w tym:
Techniki uprawy uproszczonej, określane również jako metody uprawy minimalnej, to zabiegi rolnicze, których celem jest uproszczenie i optymalizacja uprawy roślin....
Techniki uprawy uproszczonej obejmują metody od głębokiej uprawy bezorkowej do siewu bezpośredniego i są stosowane głównie w uprawach polowych i wieloletnich. Aby czerpać pełne korzyści z agroekosyste...
Poprzez zachowanie struktury gleby, metody uprawy uproszczonej przyczyniają się do poprawy życia w glebie i gospodarki wodnej, a także do zwiększenia bioróżnorodności i magazynowania dwutlenku węgla. ...
Zmniejszając liczbę zabiegów uprawowych, metody uprawy uproszczonej ograniczają czas pracy i zapotrzebowanie na moc. Zauważalne są też korzyści w zakresie redukcji kosztów. Stosując techniki uprawy m...
Głównym celem tych technik rolniczych jest poprawa struktury gleby przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów paliwa. Metody uprawy uproszczonej są również uważane za metody ochrony gleby, ponieważ zmniej...
Gleba jest złożonym środowiskiem. Aby mogła zapewnić uprawom to, czego potrzebują, musi być przystosowana do podtrzymania bogatego i zróżnicowanego życia biologicznego....
Metody uprawy bezorkowej wymagają dostosowania narzędzi uprawowych i siewnych do pracy w obecności resztek roślinnych. Co wybrać, zęby czy talerze? Uprawa uproszczona to termin ogólny, który obejmuje...
W rolnictwie ekologicznym zwalczanie chwastów bez użycia pługa jest prawdziwym wyzwaniem. Natomiast wybór metod uprawy uproszczonej pozwala zachować strukturę gleby i aktywność mikroorganizmów. Meto...