Uprawa uproszczona
Uprawa minimalna lub uprawa uproszczone to uprawa gleby przy użyciu metod mechanicznych innych niż orka, która ma na celu ograniczenia ingerencji w glebę. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność, ...
Uprawa minimalna lub uprawa uproszczone to uprawa gleby przy użyciu metod mechanicznych innych niż orka, która ma na celu ograniczenia ingerencji w glebę. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność, ...
Dzięki wprowadzonym środkom produkcji i zautomatyzowanym narzędziom, współczesne rolnictwo żywi populację 6 razy większą niż 200 lat temu. Od kilku dziesięcioleci rośnie liczba alternatyw dla konwencjonalnego rolnictwa. Metody, które spełniają współczesne cele, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności, efektywności i zasobów, tj. zrównoważone lub zintegrowane rolnictwo, rolnictwo konserwujące glebę, rolnictwo ekologiczne, a nawet agroleśnictwo i permakultura.
Aby dostosować techniki rolnicze do globalnych wyzwań i przetrwać w coraz bardziej niepewnym środowisku ekonomicznym, modele rolnictwa zmieniają się. Stają się one bardziej zrównoważone pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Stają się one mniej zależne od środków ochrony roślin i wdrażają nowe technologie biokontroli upraw zbóż i innych roślin. Komunikacja jest bardziej lokalna, z mieszkańcami, innymi rolnikami i organizacjami badawczymi. Celem jest znalezienie rozwiązań i wspólny postęp.
Tradycyjnie, orka jest jednym z podstawowych zabiegów uprawowych. Jest ona stosowana od wieków. Nadal jest skutecznym sposobem zwalczania chwastów oraz przygotowywania odpowiedniego podłoża pod przyszłe uprawy. Aby walczyć z erozją, niektórzy rolnicy sięgają po systemy rolnictwa konserwującego glebę (SCA). Dotyczy to w szczególności Ameryki i Australii, a w mniejszym stopniu także Europy. Metoda ta polega na bardzo ograniczonej, jeśli w ogóle, uprawie roli i wymaga bardziej rygorystycznego płodozmianu oraz trwałego przykrycia gleby. To jeden z wielu przykładów zastosowania SCA, który obrazuje potrzebę szerszej wiedzy technicznej i wsparcia dla alternatywnych praktyk.
Narzędzia uprawowe są nieustannie ulepszane, a ich wybór jest coraz większy, dzięki zgromadzonej wiedzy specjalistycznej oraz współpracy z instytutami technicznymi i pilotażowymi gospodarstwami rolnymi. Obecnie producenci oferują innowacyjne narzędzia uprawowe pozwalające ograniczyć nakłady, a także wyposażenie elektroniczne, takie jak czujniki, służące do gromadzenia danych, dzięki którym możliwe jest nawet rozpoznawanie chwastów na działce. Wprowadzają oni specjalne maszyny, aby sprostać wymaganiom związanym z nowymi technikami uprawy. Na przykład siewniki umożliwiające siew w resztkach pożniwnych, a ostatnio także autonomiczne roboty do siewu i pielenia.
Aby produkować więcej i lepiej, bez wątpienia potrzebna będzie trzecia rewolucja, oparta na opanowaniu technologii cyfrowej, robotyki i genetyki. Zarządzający gospodarstwami rolnymi już teraz wykorzystują innowacje z wykorzystaniem szeregu połączonych urządzeń: stacji pogodowych, autonomicznych maszyn, GPS, protokołu ISOBUS itp. Wyniki są imponujące, a postęp techniczny w rolnictwie bardzo obiecujący. Można bezpiecznie założyć, że do 2050 r. tego typu technologia będzie powszechnie stosowana i konieczna, aby sprostać wyzwaniom przyszłości.