Siew bezpośredni pszenicy i kukurydzy bez orki

rows of maize growing in no-till field

Możliwe jest wysiewanie kukurydzy i pszenicy bez orki. Należy jednak podjąć kilka środków ostrożności w przypadku tych upraw, ponieważ są one dość wymagające pod względem struktury gleby. Siew bezpośredni można przeprowadzić, jeśli gleba nie jest zagęszczona. Należy również zadbać o zagospodarowanie resztek, aby zapewnić dobry kontakt nasion z glebą.

Zapewnienie dobrej struktury gleby do siewu bezorkowego

Siew bezpośredni należy przeprowadzać na niezagęszczonym podłożu. Należy sprawdzić bryły w górnej 10-centymetrowej warstwie. Powinno być ich bardzo mało. Na głębokości 10-30 cm średnica brył nie powinna przekraczać 15 cm. Na wyrównanej powierzchni można przeprowadzić siew bezpośredni, bez wcześniejszej uprawy. Warto zauważyć, że zagęszczenie gleby na głębokości 25 m jest bardzo szkodliwe dla kukurydzy.

Podmokłe gleby: szybkość reakcji jest warunkiem przeprowadzenia siewu w dobrych warunkach

W przypadku zbóż ozimych terminy siewu są skrócone lub mogą zostać opóźnione. Utrzymywanie roślin okrywowych na polu ogranicza parowanie wody. Jest to korzystne dla nasion wysiewanych wiosną na ciepłej glebie. Aby zapewnić optymalne warunki siewu, pole musi być dobrze osuszone, aby uniknąć tworzenia się zagłębień lub rozmazywania gleby. Możliwe jest opóźnienie siewu, ale wiąże się to z ryzykiem, ponieważ susza w okresie kwitnienia występuje coraz częściej. Zimą gleba jest bardziej wilgotna dla upraw zbożowych, takich jak pszenica. Dlatego wymagana jest cierpliwość i szybkość reakcji, aby zasiać w odpowiednich warunkach, nie zwlekając zbyt długo.

Siew w rolnictwie konserwującym: kontrola gęstości i wybór odpowiedniej odmiany

Zasadniczo zaleca się wybór silnych odmian, aby zwiększyć szanse na wschody. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosowania techniki bezorkowej w uprawie kukurydzy, u której rozwój korzeni jest wolniejszy na początku i ze względu na niższe poziomy mineralizacji. Zaleca się również przejście na nawożenie punktowe, aby w razie potrzeby dostarczyć nawóz jak najbliżej nasion. W przypadku stosowania technik bezorkowych do siewu kukurydzy, odstępy między rzędami można zmniejszyć do 37,5 cm zamiast standardowych 75 cm, przy zachowaniu tej samej obsady na hektar. Konkurencja w rzędzie wysiewu jest mniejsza. Obsada powinna być zawsze dostosowana do odmiany, jej potencjału plonowania oraz tego, czy jest wczesna czy późna (data siewu). Istnieje jednak możliwość zwiększenia ilości nasion o 5 do 10% w porównaniu z siewem konwencjonalnym, a nawet o 15 do 20% w przypadku siewu w rozstawie 37,5 cm.

Rośliny okrywowe i słoma: jak je zagospodarować przed siewem

W przypadku stosowania techniki bezorkowej, do szybkiego kiełkowania nasion niezbędne jest odpowiednie środowisko. Wymagany jest optymalny kontakt nasion z glebą. W związku z tym należy używać siewnika z wydajnym systemem usuwania resztek pożniwnych, aby uniknąć ich przedostawania się do gleby. Zagospodarowanie roślin okrywowych zależy od stanu, w jakim się znajdują: żywe międzyplony, martwe pozostałości (ściernisko), nienaruszone lub rozdrobnione. Przed siewem bezpośrednim pszenicy, okrywa roślinna jest często opryskiwana środkiem chwastobójczym. Po kukurydzy rozdrabnianie łodyg zmniejsza ilość resztek pożniwnych oraz ryzyko wystąpienia szkodników i chorób, niezależnie od tego, czy stosuje się siew bezpośredni czy metody uprawy minimalnej (min-till). 

Seeding a multi-species cover crop with the AUROCK seed drill and SH hopper

Źródła:

  • https://agriculture-de-conservation.com/Adaptation-au-non-labour-3-points.html
  • https://aveyron.chambre-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/National/FAL_commun/publications/Occitanie/Productions_techniques/GTI_173_20-23-ca12-2017.pdf
  • https://occitanie.chambre-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/National/FAL_commun/publications/Occitanie/synt_thema_v5-1.pdf