AUROCK trailed seed drill for no-till and conservation agriculture at work

Siew bezpośredni wymaga globalnego podejścia do systemu upraw, uwzględniającego gospodarstwo, glebę i warunki klimatyczne. Podstawowe zasady siewu bezpośredniego polegają na wyeliminowaniu uprawy roli, stosowaniu trwałej okrywy roślinnej i płodozmianu. Po opanowaniu tej metody zapewnia ona wiele korzyści, daje dobre plony i utrzymuje żyzność gleby. Przyjrzyjmy się kilku praktycznym wskazówkom dotyczącym siewu bezpośredniego.

Globalne spojrzenie zmniejsza ryzyko chorób i przyczynia się do zwalczania chwastów

Rozpoczęcie siewu bezpośredniego oznacza ponowne przemyślenie płodozmianu pod kątem praktyk ochrony gleby. Zaleca się wprowadzanie nowych upraw, ale wiąże się to z poszukiwaniem nowych rynków zbytu i dostawców. Pozostawienie roślin okrywowych lub nieprzykrytych resztek pożniwnych na polu może prowadzić do problemów, zwłaszcza chorób. Na przykład resztki pożniwne pszenicy skażone fuzariozą stanowią źródło infekcji dla następnych upraw zbożowych. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest wydłużenie płodozmianu i unikanie uprawy kukurydzy po pszenicy. W przypadku dłuższego płodozmianu łatwiej jest również zwalczać chwasty. 

Wskazówka: w przypadku siewu bezpośredniego należy wykonać wcześniejszy siew jesienny, aby zrównoważyć wolniejszy start uprawy. Wiosną należy wysiewać później, gdy gleba jest cieplejsza.

Jak zapewnić uprawom dobry start przy użyciu siewnika do nawożenia punktowego 

Zaleca się jak najszybsze rozpoczęcie nawożenia punktowego, umieszczając nawóz startowy w glebie podczas siewu. Przy siewie bezpośrednim w okrywę roślinną ważne jest, aby zapewnić uprawom dobry start, co zapobiegnie przerastaniu okrywy roślinnej. Z czasem, przejście na siew bezpośredni zwiększa również żyzność gleby i zawartość materii organicznej. 

starter fertiliser in the soil with seeds while direct drilling

Wybór roślin okrywowych do siewu bez orki

Siew bezpośredni w okrywę roślinną jest jednym z filarów uprawy zerowej. Kryteria wyboru poplonów są następujące: 

  • Naprzemienne uprawianie różnych rodzin roślin,
  • Struktury korzeniowe,
  • Zdolność konkurowania lub eliminowania chwastów i szkodników (takich jak ślimaki),
  • Optymalny termin siewu i sposób zagospodarowania, szczególnie dla technik siewu bezpośredniego w rolnictwie ekologicznym. Glebę można oczyścić za pomocą rozdrabniacza, wału, wykorzystując mróz lub specjalistyczne narzędzia. 
  • Konkurowanie z następną uprawą o wodę i azot.

Wskazówka: zmniejszenie odstępów między roślinami kukurydzy w celu ograniczenia zachwaszczenia podczas siewu bezpośredniego. 

Siew bezpośredni w rośliny okrywowe

Po żniwach należy poświęcić kilka tygodni na wysiew i uprawę roślin okrywowych przed siewem pszenicy. Łatwo je wysiać po zbiorze, natomiast niszczenie roślin okrywowych można wykonać za pomocą glifosatu. Następnie pszenicę można wysiać bezpośrednio w resztki pożniwne za pomocą siewnika do siewu bezpośredniego.

Wskazówka: Aby przejść na siew bezpośredni, należy zwiększyć gęstość siewu, co zapobiega słabszym wschodom. Podczas zbioru należy ustawić heder na tyle wysoko, aby ograniczyć resztki pożniwne: łatwiej jest siać na wysokim ściernisku.

 

Źródła:

  • https://osez-agroecologie.org/images/imagesCK/files/syntheses/f451_synthese-technique-semis-direct-sous-couverture-vegetale.pdf
  • https://geco.ecophytopic.fr/concept/-/concept/voir/http%253a%252f%252fwww%252egeco%252eecophytopic%252efr%252fgeco%252fConcept%252fPratiquer_Le_Semis_Direct_Des_Cultures
  • Les techniques culturales simplifiées, Dominique Soltner
  • https://extranet-ain.chambres-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/National/FAL_commun/publications/Auvergne-Rhone-Alpes/VAL_SEMIS_le_semis_direct_sous_couverture_vegetale_-_temoignages_et_fiches_techniques_-_Alpes_de_Hautes_Provence_-_projet_CASDAR.pdf