Uprawa ścierniska zapewnia wiele korzyści agronomicznych w procesie przygotowania łoża siewnego, takich jak przykrywanie resztek pożniwnych, kontrola zachwaszczenia, zwalczanie szkodników i poprawa struktury gleby.
Rozkład resztek pożniwnych
Pierwotnym celem uprawy ścierniska był rozkład materii organicznej. Zabieg ten polegał na przykryciu i wymieszaniu resztek pożniwnych i ścierniska z glebą po żniwach. Uprawa ścierniska ułatwia pracę pługa, jeśli rolnik go używa. Jeśli pług nie jest używany, kultywator ścierniskowy miesza słomę z glebą. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku krótkich płodozmianów (pszenica, a następnie rzepak), ponieważ ułatwia siew następnej uprawy.
Słoma i resztki pożniwne zmieszane z glebą podlegają wstępnemu procesowi nawilżania, zanim materia organiczna zostanie zmineralizowana i rozłożona.
Dobrze wiedzieć: Dwa przejazdy kultywatorem ścierniskowym trzykrotnie zmniejszają ilość słomy na powierzchni.
Zwalczanie chwastów
Uprawa ścierniska jest sposobem zwalczania chwastów i pobudzania ich nasion do kiełkowania, po wydostaniu na powierzchnię.
W uprawach międzyplonowych, sukcesywna uprawa ścierniska tuż po zbiorach i przed zawiązaniem nasion, jest skutecznym środkiem zwalczania chwastów i samosiewów. Zabieg ten niszczy rośliny jednoroczne przed wytworzeniem nasion i zmniejsza bank nasion w glebie poprzez pobudzanie wschodów chwastów, które mogą zostać zlikwidowanie w kolejnych przejazdach kultywatora ścierniskowego (technika odchwaszczania mechanicznego).
Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, zębowy kultywator ścierniskowy wyciąga kłącza na wierzch, powodując ich wysychanie lub uszkadza korzenie zębami.
Dobrze wiedzieć: Płytka uprawa ścierniska na głębokości 2 cm przyspiesza wschody chwastów. Głębsza uprawa ścierniska (poniżej 5 cm) jest bardziej skuteczna w przypadku dojrzałych roślin.
Ograniczenie występowania ślimaków i innych szkodników
Uprawa ścierniska jest skutecznym sposobem zwalczania ślimaków. Może bezpośrednio wyeliminować te niepożądane szkodniki, niszcząc ich pożywienie, osuszając ich środowisko i wydobywając ich jaja na powierzchnię, gdzie wystawione są na działanie promieni słonecznych i giną.
W przypadku dużej ilości ślimaków zaleca się wykonanie kilku przejazdów kultywatorem ścierniskowym. Jeśli planowany jest tylko jeden przejazd, zaleca się wykonanie go natychmiast po zebraniu poprzedniego plonu.
Ta technika uprawy może również przyczynić się do zmniejszenia liczby jaj i larw drutowców.
Uprawa ścierniska odbudowuje strukturę i napowietrza glebę
Uprawa ścierniska poprawia strukturę gleby i napowietrza ją. Przejazd kompaktowym kultywatorem ścierniskowym (z talerzami i/lub zębami) zapobiega wymywaniu, zwiększa pojemność retencyjną gleby i zapewnia głębszą infiltrację wody. Poprzez przerwanie ciągłości kapilarnej wierzchniej warstwy gleby, uprawa ścierniska zmniejsza parowanie wody z gleby.
W deszczową pogodę, a zwłaszcza podczas gwałtownych burz, woda lepiej wnika w glebę, gdy pole jest uprawiane przez kultywator ścierniskowy. Narzędzie częściowo eliminuje również problem ugniatania gleby powodowany przez maszyny żniwne.
W ten sposób gleba jest napowietrzana i zaopatrywana w wodę, co zwiększa jej bioróżnorodność.
Z punktu widzenia rolników, uprawa ścierniska jest kompletną metodą uprawy, która przygotowuje podłoże do siewu następnej rośliny, niezależnie od tego, czy jest to poplon, czy plon główny.
Różne maszyny odpowiadają różnym wymaganiom rolników i powinny być dobierane w zależności od rodzaju gleby i warunków pogodowych.
Odkryj naszą najlepszą gamę
produktów do uprawy ścierniska
Wypróbuj kultywator ścierniskowyRóżne maszyny odpowiadają różnym wymaganiom rolników i powinny być dobierane w zależności od rodzaju gleby i warunków pogodowych.