stubble cultivator working in field after the end of winter

W słowniku uprawa ścierniska to "zabieg podorywania ścierniska" (z francuskiego "l'action de déchaumer" (Le Robert)). Definicja ta jest jednak bardziej złożona. Uprawa ścierniska to technika płytkiej lub głębszej uprawy (od 1 do 15 cm) wykonywana za pomocą narzędzia mechanicznego, kultywatora ścierniskowego, zaczepionego do ciągnika. Narzędzie to jest głównie wykorzystywane przez rolników do zagospodarowania i rozdrobnienia resztek pożniwnych, słomy i siedlisk szkodników takich jak ślimaki, a także do zwalczania chwastów, poprawy struktury gleby i przygotowania łoża siewnego. Maszyna może być wyposażona w talerze, zęby i/lub redlice. Istnieje wiele różnych równoznacznych określeń dla tego wyposażenia. Zależą one od zamontowanych elementów, głębokości roboczej, metod obsługi i pożądanych rezultatów.

Wyposażenie do uprawy ścierniska: nazwy narzędzi, podobne terminy i synonimy 

Maszyny rolnicze są wykorzystywane do uprawy ścierniska po żniwach lub przed siewem. Wybór maszyny będzie zależał głównie od wymagań dotyczących głębokości roboczej. W przypadku płytkiej uprawy, od 1 do 5 cm, stosowane są następujące narzędzia: 

  • brony talerzowe, 
  • brony wirnikowe/glebogryzarki, 
  • kultywatory ścierniskowe z wibrującymi zębami, 
  • kultywatory ścierniskowe z niezależnie montowanymi talerzami. 


Maszyny te są również przydatne do głębszej pracy, wraz z narzędziami do poplonów, kultywatorami z 2 rzędami zębów i kultywatorami ścierniskowymi z szerokimi i płaskimi redlicami. 

Rezultat pracy różnych typów kultywatorów ścierniskowych

Uprawa ścierniska może prowadzić do pękania gleby przed elementami roboczymi. Zjawisko to może mieć miejsce w przypadku wszystkich kultywatorów ścierniskowych. Rezultatem tego zabiegu może być również cięcie, jeśli narzędzie jest wyposażone w talerze będące elementami tnącymi. Uderzanie i tarcie między bryłami powoduje również kruszenie brył wskutek wzajemnego zgniatania. Jest to efekt pracy większości kultywatorów ścierniskowych.


Na koniec, przemieszczenie gleby:

  • W poziomie: Efekt ten można uzyskać za pomocą narzędzi zębowych, które unoszą grudy na powierzchnię wraz z drobną glebą,
  • W pionie: Jest to wynik działania zębów bron, kultywatorów i kultywatorów z wibrującymi zębami, które powodują przemieszczanie się drobnej gleby na dno bruzdy. 

Definicja uprawy ścierniska: pożądane efekty

Struktura gleby i łoża siewnego

Celem stosowania kultywatora ścierniskowego jest rozdrobnienie gleby, tj. spulchnienie nieuprawionej gleby. Gdy na powierzchni nadal znajdują się bryły, pożądanym efektem może być kruszenie gleby. Oznacza to zmniejszenie rozmiaru brył w celu otrzymania rozdrobnionej gleby. Rozluźnianie gleby można przeprowadzić, gdy nie ma już brył. Na glebach podatnych na wymywanie przydatne może być oddzielenie brył od rozdrobnionej gleby. Wyniesienie brył na powierzchnię może uchronić przed powstawaniem skorupy. Wreszcie, aby zwiększyć kontakt między glebą a nasionami, korzystne jest działanie dogniatające wałów.

soil loosening with a stubble culativator in a min-till approach

Zagospodarowanie resztek pożniwnych i materii organicznej z poprzedniej uprawy

Mamy dwa pożądane rezultaty: 

  • Przykrycie: Zabieg mechaniczny polegający na przykryciu ścierniska i środków do uprawy (nawozy, środki ochrony roślin),
  • Mieszanie: Różne składniki są równomiernie mieszane w warstwach gleby.
The CULTIMER L 400R equipped with levelling discs

Powierzchnia pola

Celem może być stworzenie nierównej powierzchni, aby zwiększyć obszar kontaktu gleby z czynnikami atmosferycznymi i wzmocnić oddziaływanie środowiska. Zimą bryły mogą się rozpadać w wyniku zamarzania/rozmarzania gleby, a także w wyniku zmian wilgotności i wysychania.
Pożądanym efektem może być również po prostu wyrównanie pola.

Źródło: https://www.arvalis.fr/editions/choisir-ses-outils-de-travail-du-sol