Metoda uprawy pasowej: narzędzia i zalecenia

view from above of a strip till machinery working in a field at night

Uprawa pasowa to technika uproszczonej uprawy, która polega na uprawie gleby w rzędzie wysiewu bez użycia pługa, stosowana również w rolnictwie konserwującym. Narzędzia do uprawy pasowej mogą być używane samodzielnie lub jako część zestawu. Często są one wyposażone w modułowe zespoły pod względem rozstawu (od 45 do 80 cm). Technika ta posiada zalety siewu bezpośredniego oraz orki, jeśli chodzi o ogrzewanie gleby, wilgotność, jej strukturę i nośność. Podczas stosowania tej metody ważne jest zagospodarowanie okrywy roślinnej i resztek pożniwnych w międzyrzędziach. Prezentacja narzędzi i najlepsze praktyki.

Części składowe narzędzia do uprawy pasowej z zespołem do nawożenia punktowego

Kukurydza na ziarno lub kiszonkę, słonecznik, buraki, sorgo i rzepak mogą być wysiewane przy zastosowaniu uprawy pasowej. 
W ujęciu schematycznym, narzędzie do uprawy pasowej można opisać od przodu do tyłu w następujący sposób:

  • Sekcja kopiująca podłoże (1), 
  • Talerz otwierający (2),
  • Odgarniacz resztek roślinnych (3),
  • Sekcja do nawożenia punktowego nawozem azotowym (4),
  • Ząb kruszący i rozluźniający glebę (4),
  • Talerze ograniczające (5),
  • Koła dogniatające (6).
The STRIGER 100 element allows six actions to be performed on the seed strip

Zasady: głębokość robocza i rodzaj gleby

Uprawa pasowa na glebach ciężkich i gliniastych

Jesienne warunki są odpowiednie do uprawy pasowej: 
- We wrześniu lub październiku, gdy gleba jest sucha po letnich zbiorach.
- W październiku lub listopadzie po późnych zbiorach, nawet na zamarzniętej glebie, aby ją rozkruszyć.


W takich przypadkach wykonuje się głęboką uprawę (od 20 do 30 cm) z prędkością od 6 do 10 km/h, ewentualnie połączoną z nawożeniem. Celem jest utworzenie grzbietu o wysokości od 5 do 10 cm, który zostanie odpowiednio wzmocniony przez zimową pogodę.

view of a strip-tilled clay soil

Aby przygotować spulchnione łoże siewne, konieczny jest drugi zabieg, polegający na uprawie międzyrzędzi. Ta wiosenna technika uprawy przygotowuje pole pod kolejne uprawy w następnym roku. Przeprowadza się go na kilka dni przed wysiewem, tj. od 7 do 45 dni. Uprawę pasową można wykonywać z prędkością od 8 do 12 km/h na niewielkiej głębokości (od 5 do 15 cm), aby zatrzymać wilgoć w glebie. Odpowiedni jest nawóz NPK. Aby uniknąć niedoborów lub je zrekompensować, można również dodać pierwiastki śladowe (Mg, S, B, Zn, Si).

Uprawa pasowa na glebach lekkich

Wymagany jest tylko jeden przejazd. Przedsiewna uprawa uproszczona jest podobna do tej opisanej dla uprawy wiosennej na glebach ciężkich, wykonywanej na kilka dni przed siewem.

Uprawa pasowa dla roślin jarych

Narzędzie do uprawy pasowej należy stosować jesienią, tuż po zbiorze lub tuż przed siewem. Metoda ta polega na uprawie gleby z prędkością od 8 do 12 km/h na głębokości od 15 do 20 cm, z ewentualnym nawożeniem. Celem jest utworzenie grzbietu o wysokości od 4 do 5 cm, który zostanie spłaszczony przez deszcz i siewnik. 

Zalecenia agronomiczne dotyczące siewu

  • Brak przyczepności w zimie: należy zwracać uwagę na prędkość, aby zapobiec tworzeniu się ubitych powierzchni.
  • Prace na polu należy wykonywać tylko w dobrych warunkach, na suchej glebie, aby uniknąć tworzenia się zagłębień lub rozmazywania, zwłaszcza jesienią na glebach gliniastych.
  • Rozrzuć resztki pożniwne i materiał organiczny po powierzchni (rozrzutnik plew, brona itp.).