Jakie są zalety uprawy pasowej przed siewem?

The pass of the STRIGER 100 in spring allows the seed furrow to be prepared

Uprawa pasowa to technika uprawy uproszczonej. Przeprowadza się ją przed siewem m.in. kukurydzy, buraków, słonecznika i rzepaku. Polega ona na uprawianiu wyłącznie rzędu wysiewu za pomocą zębów lub talerzy. Resztki pożniwne pozostają na miejscu. Ma wiele zalet i daje plony równoważne z konwencjonalnymi metodami uprawy: oszczędność czasu, pieniędzy i nakładów, a także ochrona życia glebowego i struktury gleby. Zalety uprawy pasowej.

Uprawa pasowa połączona z nawożeniem miejscowym 

W uprawie pasowej możliwe jest dodanie nawozu do uprawianego pasa przed siewem. Próby przeprowadzone przez Izbę Rolniczą wykazały, że wprowadzenie nawozu startowego (N-P) do łoża siewnego podczas uprawy pasowej zwiększyło plon kukurydzy o +3 t SM/rok1.

Rząd wysiewu i uprawa pasowa: niższe koszty siewu

Metody uprawy pasowej, w zależności od rodzaju gleby, mogą zaoszczędzić czas i znacznie zmniejszyć zużycie paliwa w porównaniu do konwencjonalnej orki. Ponadto udowodniono, że uprawa pasowa i inne metody uprawy minimalnej znacznie obniżają koszty siewu w porównaniu z orką i głębokimi metodami uprawy uproszczonej.

Oszczędzaj czas, uprawiając tylko rzędy wysiewu

W zależności od rodzaju gleby, możliwe jest wykonanie uprawy pasowej z prędkością od 6 do 12 km/h. Głęboko pracujący pług będzie poruszał się z prędkością około 8 km/h. Na glebach gliniastych, podobnie jak w przypadku metod konwencjonalnych, zalecane są 2 przejazdy  Na glebach lekkich wystarczy jeden przejazd, aby przygotować podłoże dla siewnika 

Uprawa pasowa: mniejsze zużycie paliwa

Maszyny do uprawy pasowej, posiadające mniej niż 8 sekcji, zużywają od 10 do 13 litrów na hektar. Metoda konwencjonalna z zastosowaniem pługa może z łatwością pochłonąć do 30 litrów na hektar2.                                                                              

speed

Niższe koszty siewu

Różne badania wykazały zalety uprawy minimalnej pod kątem zmniejszenia kosztów siewu. Technika uprawy w rzędach, taka jak uprawa pasowa, zmniejsza koszty o 30% w porównaniu do metody orkowej i o 20% w porównaniu do głębokiej uprawy uproszczonej ***3.

cost reduction

Zalety uprawy pasowej: korzyści agronomiczne 

Ochrona życia glebowego i struktury gleby dzięki uprawie pasowej

W nieuprawionych pasach gleby, po siewie utrzymywana jest aktywność biologiczna i wilgotność gleby. Mikroorganizmy rozkładają materię organiczną wytwarzaną przez okrywę roślinną i resztki pozostawione na powierzchni. Zapewniają one zwięzłość agregatów glebowych, tworząc kompleks gliniasto-próchniczny, który jest korzystny dla wzajemnego oddziaływania roślin i gleby oraz odżywiania roślin.

Szybkie i równomierne wschody siewek

Uprawa rzędów wysiewu za pomocą zębów lub talerzy stwarza idealne warunki do szybkich i równomiernych wschodów wszystkich zasianych roślin. Dzięki optymalnemu kontaktowi nasion z glebą (rozdrobniona gleba) rozwój korzeni jest przyspieszony. Uprawa gleby w pasach ogrzewa glebę, aby zapewnić odpowiednie warunki do kiełkowania. Wilgoć dociera do korzeni od strony międzyrzędzi do uprawionego pasa. 

Uprawa pasowa ogranicza erozję i wymywanie gleby oraz poprawia jej nośność

W nieuprawionych międzyrzędziach zostaje zachowana struktura gleby, a na powierzchni pozostają resztki pożniwne. Uprawa pasowa poprawia również nośność gleby. Na glebach pyłowych występuje mniejsze zaskorupianie. Na obszarach pagórkowatych problem erozji jest również znacznie ograniczony. 

Źródła:

https://normandie.chambres-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/Normandie/506_Fichiers-communs/PDF/CULTURES/Conservation_des_sols/Strip_Till/Note_technique_strip_till_-_Normandie.pdf

https://chambres-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/National/002_inst-site-chambres/actu/2022/COC_2022_VF.pdf

https://centre-valdeloire.chambres-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/Centre-Val-de-Loire/122_Inst-Centre-Val-de-Loire/Produire_Innover/Recherche_Innovation/CRA_PRDAR/PRDAR_Agronomie/2018/2018_Strip_till.pdf