Prasowanie: 4 kroki do idealnej beli

Combiné presse-enrubanneuse KUHN en action

Trawa została skoszona i osiągnięto odpowiedni procent suchej masy. Teraz nadszedł czas, aby sprasować, związać i owinąć bele. Jaki jest najlepszy sposób, aby to zrobić?

1. Przygotowanie

Przed belowaniem zawsze warto rozrzucić trawę za pomocą przetrząsacza, a następnie zgrabić. W przeciwnym razie plony będą przepływać przez prasę wzdłuż co sprawi, że nie zostaną one należycie pocięte. Następnie należy zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych elementów tworzenia dobrej beli – pokos. Należy upewnić się, że pokos jest w miarę możliwości równy. Orientacyjna szerokość pokosu powinan wynosić 100-130 cm.

2. Ustawienia maszyny 

Regulacja prasoowijarki rozpoczyna się od podbieracza. Bardzo ważne jest, aby zęby podbieracza nie naruszały gleby, w przeciwnym razie gleba pobierana przez zęby podbieracza może spowodować zanieczyszczenie beli. Z drugiej strony, straty muszą być utrzymywane na jak najniższym poziomie. Ze względu na szerokość roboczą wynoszącą 230 cm, nieunikniona jest sytuacja, w której podbieracz znajdzie się za nisko w niektórych punktach. Należy więc dążyć do ustawienia wysokości gdzieś ,,pomiędzy’’.

Wysokość podbieracza można regulować za pomocą łańcuchów ograniczających oraz kół podporowych. Koła podporowe wystarczy ustawić na żądaną wysokość, wciskając sworzeń w jeden z otworów. Gdy podbieracz zostanie ustawiony na odpowiedniej wysokości, należy ustawić naprężenie folli lub siatki. Regulacja naciągu odbywa się poprzez regulację koła pasowego napędu systemu wiązania. W przypadku wiązania folią zalecamy całkowite obrócenie koła pasowego zgodnie z ruchem wskazówek zegara.W przypadku wiązania folią wstępne rozciągnięcie folii na adapterze wynosi 70%. Jeśli bele są związane siatką, nie należy całkowicie zamykać koła pasowego. W zależności od jakości siatki optymalna jest rozciągliwość 5-7% (możliwość ustawienia naciągu siatki do 10%). Po dokonaniu odpowiednich ustawień wybierz liczbę noży w systemie tnącym. W zależności od wersji prasoowijarki do wyboru jest 14 lub 23 noże, które pozwalają nam na cięcie na długość 45 lub 70mm. Dodatkowo możemy korzystać z systemu grupowania noży aby, jeśli zajedzie taka potrzeba, zwiększyć długość cięcia.

3. Ustawienie terminala

Ciśnienie prasy (maksymalnie do 235 barów) ustawia się za pomocą terminalu w kabinie. Wysokie ciśnienie pozwala uzyskać dobrze zbitą, twardą belę. Dzięki temu są one łatwe w obsłudze i układaniu. Aby prawidłowo zabezpieczyć belę, zalecamy użycie co najmniej trzech warstw folii. Niezależnie od tego, czy wiążemy folią, czy siatką, ważne jest, aby przykryć belę na całej szerokości, aż do krawędzi. Zapewnia to wytrzymałość i zmniejsza ryzyko uszkodzenia.

4. Prasowanie

Wysokość podbieracza została ustawiona, naprężenie folii jest prawidłowe, ciśnienie prasy jest zgodne z wymaganiami, a liczba wymaganych warstw folii została określona – teraz nadszedł czas na prasowanie. Aby uzyskać optymalny, cylindryczny kształt beli należy pobierać nasze plony naprzemiennie lewą oraz prawą stroną podbieracza. W prawidłowym napełnianiu komory pomagają nam czujniki kształtu beli, które pokazują nam którą stroną pokosu powinniśmy jechać. Dla uzyskania dobrych bel powinniśmy utrzymywać w miarę możliwości stałą prędkość roboczą. Nie może ona być zbyt duża ponieważ prasa potrzebuje czasu na odpowiednie zagęszczenie beli. Prasowanie ze zbyt dużą prędkością może spowodować straty na jakości naszych bel. Gdy nasza bela jest już związana czas na owijanie. Preferowane jest tutaj owijanie w systemie 3D. W pierwszej fazie owijana jest cylindryczna część beli co pozwala nam odprowadzić więcej tlenu z beli oraz wzmocnić belę. Przekłada się to na lepsze przechowywanie bel oraz ich jakość.

vbp

Jesteś zainteresowany?

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami