Przygotowanie kosiarki dyskowej do sezonu

FC104

Przedsezonowy przegląd maszyny wymaga wymiany oleju w przekładniach, jeśli nie wykonano tego zabiegu na końcu sezonu, wymiany noży tnących na nowe oraz weryfikacji śrub mocujących noże. Dodatkowo trzeba również wykonać kilka niezbędnych czynności, aby maszyna mogła pracować niezawodnie w kolejnym sezonie.

Jakość paszy zaczyna się na polu! 

Jakość zbieranej paszy przez gospodarstwa z produkcją zwierzęcą ma istotny wpływ na zdrowotność i wydajność mleczną krów. W produkcji mleka jakość zbieranej paszy ma również wpływ na możliwą redukcję kosztów związanych z zużyciem paszy treściwej.

Kosiarki wykorzystywane w procesie zbioru roślin zielonkowych muszą być niezawodne. Każde opóźnienie zbioru ze względu na awarię ma wpływ na jakość zbieranej paszy.

Warto przygotować maszynę przed sezonem, aby zapewnić sobie komfort pracy, najwyższą jakość zbieranej zielonki oraz zadbać o żywotność maszyny. 

Przygotuj kosiarkę do sezonu krok po kroku.

1 etap: smarowanie i ewentualna wymiana oleju

W kosiarkach dyskowych KUHN zakres smarowania poszczególnych punktów określony jest ściśle w instrukcji obsługi, a nieliczne punkty smarne są oznaczone na maszynie specjalną naklejką.

Najczęściej okres między poszczególnymi czynnościami smarowania to 50 lub 100 przepracowanych godzin.

2 etap: sprawdzenie stanu i napięcia pasów napędowych kosiarki

Podczas pierwszych godzin użytkowania należy regularnie sprawdzać naprężenie pasów, a w kolejnych latach wykonywać tę czynność co 200 motogodzin. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia jednego z pasów, należy wymienić cały komplet. Nigdy nie wymieniamy pasów pojedynczo.
Aby prawidłowo przeprowadzić regulację pasa, należy dokręcić śrubę (oznaczona 1 na poniższym schemacie) za pomocą dostarczonego wraz z maszyną klucza płaskiego w rozmiarze 18. Naprężenie pasa jest prawidłowe, gdy szczelina pomiędzy tuleją dystansową (3) a podkładką (2) wynosi od 0 do 1 mm.

olej1

Jak kontrolować kosiarkę dyskową w trakcje sezonu zbiorów?

Kontroli codziennej podlega między innymi wąż hydrauliczny. Należy go sprawdzić wizualnie i zobaczyć czy nie wykazuje żadnej z poniżej wymienionych wad:

  • odkształcenie węża hydraulicznego,
  • uszkodzenie zewnętrznej warstwy łącza z armaturą węża hydraulicznego,
  • kruchość zewnętrznej warstwy węża hydraulicznego,
  • uszkodzenie złączki węża hydraulicznego,
  • korozja armatury lub złącza węża.

Jeżeli podczas pracy belka tnąca jest bardzo gorąca przy dotknięciu, nie ma powodu do niepokoju jeśli:

  • przestrzegane były zalecenia dotyczące smarowania,
  • dyski mogą obracać się swobodnie, gdy maszyna jest gorąca.

Warto pamiętać!

W trakcie sezonu należy regularnie sprawdzać poziom oleju w belce tnącej(rys.1)  i przekładni kątowej(rys. 2). Maszyna wykorzystuje duże dyski tnące i podczas koszenia poza wysokimi obrotami mamy do czynienia z dużymi obciążeniami.  

Jak sprawdzić poziom oleju w kosiarce dyskowej?

Kontrolę poziomu oleju zarówno w listwie tnącej, jak i przekładni kątowej należy przeprowadzać na równym i twardym podłożu.

W przypadku belki tnącej sprawdzenie przeprowadzamy gdy listwa znajduje się w pozycji pionowej. Wtedy odkręcamy korek wlewu (poz. 1 rys.1) wraz z uszczelką. Olej musi sięgać do dolnej krawędzi otworu wlewowego. W razie potrzeby należy uzupełnić braki. Następnie należy oczyścić korek wraz z uszczelką. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany korka, należy to zrobić. Korek wlewu dokręcamy z zalecanym momentem dokręcania 45 Nm.

Podobnie jak w przypadku listwy tnącej, kontroli podlega też poziom oleju w przekładni kątowej. Wykonujemy ją również na równym i stabilnym podłożu. W tym wypadku, belkę tnącą ustawiamy w pozycji poziomej. Odkręcamy korek spustowy wraz z uszczelką (poz. 1 rys. 2). Poziom oleju musi wskazywać tak samo dolny poziom otworu spustowego. Podobnie jak w przypadku listwy tnącej, jeżeli zauważymy ubytek oleju należy uzupełnić poziom oleju. Korek wraz z uszczelką, po wyczyszczeniu dokręcamy z momentem dokręcania 45 Nm.

Ważne jest, aby podczas okresowego sprawdzenia maszyny i poziomu oleju sprawdzić, czy nie występują wycieki. W takim przypadku należy dokonać odpowiedniej naprawy, aby wyeliminować koszty ewentualnego uszkodzenia i przestoju maszyny w sezonie.

wym1

Rys. 1 Kontrola poziomu oleju w belce tnącej

wym2

Rys. 2 Kontrola oleju w przekładni kątowej

Oryginalne części zamienne do przygotowania kosiarki do sezonu.

Oryginalny olej KUHN SAE 80W90 API GL5 dedykowany do kosiarek marki KUHN dostępny jest w specjalnych zestawach zawierających nożyki, śruby i nakrętki. Promocja ograniczona w czasie!

Rys. 1 Kontrola poziomu oleju w belce tnącej
Rys. 2 Kontrola oleju w przekładni kątowej

a farmer working on MyKUHN on his computer

Portal MyKUHN

Twoja przestrzeń online

Załóż konto

Zachęcamy do skorzystania z portalu klienta MyKUHN, gdzie można znaleźć instrukcje dla użytkowanej kosiarki, katalog części zamiennych i elementów roboczych, zestawy części, a także zamówić potrzebne części u wybranego Dealera KUHN. Dealer z pewnością zaproponuje doskonałe warunki zakupu i dostarczy części zgodnie z ustaleniami promocji ,,Przygotuj swoją kosiarkę do sezonu’’.

MyKUHN - portal użytkownika maszyn