Przygotowanie łąk do nowego sezonu

Photo illustrant une herse étrille

Każdy rolnik chce uzyskać belę o najwyższej możliwej wartości odżywczej z pierwszego pokosu trawy. Dobre przygotowanie w miesiącach poprzedzających pierwsze koszenie zapewnia optymalne rozpoczęcie sianokosów.

Najlepsze praktyki efektywnego przygotowywania użytków zielonych

Pierwszą czynnością na wiosnę jest wygładzenie kretowisk. Zaleca się również lekkie wałowanie trawy, która dopiero zaczyna rosnąć. Nacisk kładziemy na "lekko", ponieważ o tej porze roku trawa jest jeszcze bardzo delikatna. Jeśli gleba jest zbyt ubita, nie nagrzeje się tak szybko, a trawa nie będzie rosła w takim tempie jak powinna. Dlatego wskazane jest zmniejszenie zagęszczenia gleby na łąkach wiosną. Zbyt ciężki wał należy pozostawić w gospodarstwie, podobnie jak bronę, której zęby są ustawione zbyt intensywnie. Wystarczy przejazd lekką broną grzebieniową lub łańcuchową.

Jesienny czy wiosenny dosiew?

Wiosenne dosiewanie jest konieczne tylko wtedy, gdy użytki zielone zbytnio ucierpiały w okresie zimowym lub zostały uszkodzone przez zwierzęta. Wtedy wiosną pojawią się luki lub puste obszary. W takim przypadku zaleca się jak najszybszy siew, gdy tylko pozwoli na to wilgotność gleby [1]. Jeśli na łące nie ma pustych placów, nie należy dokonywać wsiewu, ponieważ konkurencja dla kiełkujących traw byłaby zbyt duża. Zaleca się także pielęgnację łąk jesienią, gdy temperatura gleby jest wyższa niż wiosną. Należy jednak poczekać, aż gleba osiągnie odpowiednią wilgotność.   

Nie masz brony łańcuchowej? W takim razie użyj brony chwastownik.

Jeśli nie masz brony łańcuchowej, najlepszą alternatywą jest brona chwastownik, której zęby są ustawione tak, aby wykonywały delikatną pracę i nie uszkadzały roślin. Celem stosowania brony chwastownik jest pasywne wyrównanie gleby, bez jej przenoszenia[2].

Pielęgnacja użytków zielonych za pomocą aeratora powierzchniowego

Jeśli na łąkach występują problemy strukturalne, napowietrzanie jest dobrym rozwiązaniem. Problemy strukturalne można zdefiniować jako zagęszczenie spowodowane przez ciężki sprzęt lub intensywny wypas. Odnowienie łąki jest również możliwe, ale jest to bardziej kosztowna operacja. Aby wzmocnić korzenie trawy i zapewnić prawidłowe pobieranie minerałów z gleby zaleca się napowietrzenie terenu wiosną. W tym okresie korzenie trawy mogą rosnąć bezpośrednio w utworzonej przestrzeni[3].

Napowietrzanie łąk coraz częściej staje się dobrą praktyką. W rzeczywistości jest to opłacalne ze względu na ograniczony nakład inwestycyjny dla rolnika, a co więcej, można je przeprowadzić w bardzo szybki sposób, gdy tylko pozwolą na to warunki.

Należy nawozić tak szybko, jak to możliwe

Wczesne nawożenie gnojowicą daje wyższy plon niż nawożenie późne, nawet jeśli ilość nawozu była większa w późniejszym terminie[4].  Dlatego zaleca się rozpoczęcie nawożenia organicznego, gdy tylko gleba uzyska wystarczającą nośność. Należy stosować około 10-20 m³ obornika bydlęcego na hektar. Jeśli chodzi o nawożenie mineralne, najwyższą efektywność i plon z pierwszego pokosu uzyskuje się przy pomocy nawozu na bazie azotanów[5].

 Czas nawożenia powinniśmy ustalić biorąc pod uwagę sumę temperatur wynoszącą około 300 (suma T° to suma dziennych temperatur powyżej zera, począwszy od 1 stycznia). Najwyższe plony i wykorzystanie przez rośliny nawozu organicznego uzyskuje się, jeśli jest on stosowany tak szybko, jak to możliwe, jedynym ograniczającym nas warunkiem są możliwości wjazdu na pole. 

 

[1] Manuel de l’élevage laitier, Wageningen University & Research, 2019-2020

[2] Magazine professionnel Elite, Entretien des pâturages : prudent au printemps, agressif en automne, 19-2-2019

[3] Magazine Élevage du bétail, Aérer alternativement, février 2009

[4] Améliorer le calendrier de la fertilisation printanière, Université et recherche de Wageningen, février 2019

[5] Magazine d’élevage du bétail, La somme T  reste le meilleur outil pour déterminer l'heure de début de la fertilisation, février 2019