Aktualności i wydarzenia
Uprawa

Prolander 14000

W dobie rosnących obostrzeń dotyczących technologii ochrony roślin, w połączeniu z szeroko pojętymi zmianami klimatu oraz deficytem wykwalifikowanych pracowników w sektorze rolniczym, gospodarstwa poszukują wydajnych i uniwersalnych rozwiązań. Poznaj zalety konstrukcji kultywatora.

Wydajny i uniwersalny kultywator PROLANDER 14000

Niewątpliwie maszyny, których przeznaczenie i możliwości wpisują się w wyżej wymienione potrzeby rolników mają postawione przed sobą wysokie wymagania. Jedną z takich maszyn w ofercie KUHN jest kultywator PROLANDER 14000. Model ten doskonale uzupełnia dotychczas znaną gamę obejmującą swoim zakresem warianty zawieszane (Prolander 400R, 500R, oraz 600R) oraz półzawieszane (Prolander 6000 oraz 7500).

Maszyna jest przeznaczona do efektywnego doprawienia gleby przed siewem, tworząc bardzo dobrej jakości łoże siewne, jak również do płytkiego zerwania ścierniska w pierwszym przejeździe w celu przerwania kapilarów i pobudzenia do wschodu samosiewów i chwastów. Nie mniej istotną funkcjonalnością narzędzia jest także możliwość pracy w drugim przejeździe w ściernisku w celu zniszczenia młodych siewek. Przechodząc do kluczowych elementów konstrukcyjnych, warto rozpocząć od szerokości roboczej wynoszącej 14 m. W połączeniu z prędkością roboczą na poziomie 12–14 km/h możemy mówić o wydajnościach rzędu 14–20 ha/h. Konstrukcja ramy maszyny zbudowana jest z 5 niezależnych segmentów, podpartych osobnymi kołami podporowymi z przodu oraz wałem z tyłu maszyny.

Prolander

Zalety konstrukcji kultywatora

Rozwiązanie to zapewnia doskonałe kopiowanie ukształtowania terenu, a więc utrzymanie zadanej głębokości roboczej, szczególnie podczas płytkiej uprawy (2–4 cm). Przy okazji parametru głębokości roboczej oraz kopiowania ukształtowania terenu trzeba wspomnieć o opatentowanym systemie STEADY CONTROL, który swoją charakterystyką pracy doskonale dopasowuje ułożenie poszczególnych części ramy względem ukształtowania pola, a co za tym idzie precyzyjnie prowadzi zęby w zakresie od 2 do 12 cm. Warty zauważenia jest również wybór elementów roboczych, na który składają się dłuta proste do uprawy przedsiewnej oraz gęsiostopy zapewniające ultrapłytkie zerwanie wierzchniej warstwy ścierniska na całej szerokości roboczej. 

Prolander 14000

Podwójny wał w kształcie litery „U”

Wszystkie elementy występują w dwóch wersjach – standardowej oraz wzmocnionej nakładkami z węglików spiekanych. Jeśli mowa o wale, to oferujemy podwójny wał o konstrukcji ceownikowej, tzw. podwójne „U”. Cechuje się on doskonałą pracą na glebach lekkich, gdyż jest niewrażliwy na zapychanie się dzięki ażurowej konstrukcji oraz dużej powierzchni styku z glebą, ogranicza zjawisko zapadania się maszyny w niekontrolowany sposób, jednocześnie zapewniając równomierną konsolidację gleby.

Dwa rodzaje zębów

Aby wyczerpać możliwości skonfigurowania maszyny stricte pod istniejące warunki robocze, należy również wspomnieć o opcjonalności dwóch rodzajów zębów. Możemy zdecydować się na sprężynujące do doprawienia gleby przed siewem – mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem sprężynowania i kruszenia brył – lub wybrać sztywniejsze zęby, które lepiej będą spisywały się podczas pracy w ściernisku, oferując stabilne utrzymanie głębokości roboczej nawet w zwięzłej lub suchej powierzchni. Rozwiązaniem, które z pewnością docenią użytkownicy uprawiający ściernisko, jest sposób, w jaki rozstawione są poszczególne belki (w 5 rzędach) stanowiące miejsce montażu zębów.

Zęby Prolander

Odstępy między nimi rosną progresywnie ku tyłowi maszyny, zaczynając od 60 cm między pierwszą i drugą, poprzez 70 cm (druga i trzecia), aż do 80 cm (trzecia i czwarta oraz czwarta i piąta). Rozwiązanie to skutecznie minimalizuje ryzyko zapychania maszyny resztkami pożniwnymi w strefach, gdzie następuje największa kumulacja poderwanej masy będącej mieszaniną gleby i pozostałości ścierniska. Rozważając opcje dodatkowe, nie sposób nie wspomnieć o możliwości montażu przedniej włóki z hydrauliczną i bezstopniową regulacją z kabiny ciągnika bądź spulchniaczy śladów ciągnika, użytecznych podczas pracy w zaoranej glebie.

Prolander 14000

Możliwość montażu dwóch zagarniaczy w kultywatorze

Ciekawą opcją jest możliwość zamontowania dwóch rodzajów zagarniacza. Pierwszy w formie łopatek, instalowany między zębami a wałem, ma za zadanie wyrównanie kopczyków powstałych wskutek pracy zębów, aby zapewnić możliwie najlepsze wyrównanie powierzchni przed wałem. Drugi w formie zagarniacza palcowego za wałem, którego główną funkcją jest poprawienie rozmieszczenia resztek pożniwnych i wyciągnięcie na powierzchnię wcześniej wyrwanych siewek chwastów, aby zapobiec ich powtórnemu ukorzenieniu. Oba narzędzia mogą być zamontowane w maszynie wspólnie lub osobno. Można sądzić, iż maszyna o szerokości roboczej 14 m jest uciążliwa w transporcie. Inżynierowie firmy KUHN zdołali zbudować narzędzie w olbrzymiej wydajności, ale również kompaktowe w transporcie, co potwierdzają wymiary 3 m szerokości oraz 4 m wysokości, a więc zgodne z założeniami europejskiej homologacji.

Inne Aktualności

AXIS fertiliser spreader in the field
7 cze 2024 Produkty i usługi

Ogranicznik wysiewu granicznego - GSE PRO

Precyzja nowego ogranicznika wysiewu granicznego RAUCH łączy w sobie dwa kluczowe czynniki niezbędne w nawożeniu: optymalizację wydajności i...

Primor klient
22 kwi 2024 Uprawa

Ciągły rozwój i nowe inwestycje

Najnowszym zakupem z gamy maszyn KUHN jest kultywator do uprawy bezorkowej CULTIMER L 300. Miniony sezon był pierwszym dla kultywatora KUHN,...

Wszystkie aktualności